Studenckie Koło Naukowe Symulacji Medycznych

Studenckie Koło Naukowe Symulacji Medycznych

Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

Opiekun SKNdr n. o zdr. Maria Bartczak – Dyrektor Centrum Symulacji Medycznych

Przewodniczący SKN – Mikołaj Wasilewski – mikolaj.wasilewski@stud.umed.lodz.pl

Zastępca Przewodniczącego – Mateusz Znyk

Grupa SKN Symulacji Medycznych na Facebook’uhttps://www.facebook.com/groups/symulacje.medyczne/

W ramach SKN prowadzone są następujące działania:
– spotkania tematyczne prowadzone w formie panelu dyskusyjnego;
– warsztaty oparte na symulacji wysokiej wierności, pozwalające studentowi stać się na chwilę lekarzem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego lub kierownikiem Zespołu Ratownictwa Medycznego;
– warsztaty i szkolenia z zakresu pierwszej pomocy dla licealistów oraz wycieczek odwiedzających Centrum Symulacji Medycznej w ramach promocji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Warsztaty BLS – Koordynator – Piotr Król

W każdym momencie naszego życia możemy znaleźć się w sytuacji, w której ktoś będzie potrzebować udzielenia pomocy medycznej. Z tego powodu warto ćwiczyć podstawowe czynności ratujące życie, ale również inne umiejętności medyczne, mogące przydać się nam w życiu codziennym. Dlatego też w ramach warsztatów z BLS realizujemy:
 – ćwiczenie algorytmu BLS z użyciem AED;
 – nauka prawidłowego prowadzenia wentylacji podczas RKO, za pomocą worka samorozprężalnego .
 – zapoznanie się z technikami zaopatrywania ran oraz zabezpieczania pacjentów urazowych.
Większość tego typu warsztatów realizujemy dla studentów rozpoczynających swoją przygodę na naszej uczelni  oraz dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy planują związać swoją przyszłość z medycyną. Każdy z tego typu warsztatów jest połączony ze zwiedzaniem Centrum Symulacji Medycznych.

Projekt “ALS dla studentów”, w ramach którego realizowane są warsztaty: 

“Badanie ABCDE”, “Nagłe Zatrzymanie Krążenia” oraz “Stany nagłe w pediatrii”.

 Warsztaty Badanie ABCDE – Koordynator – Mateusz Znyk

„Gratulacje! Zaczynasz właśnie swój pierwszy dyżur jako lekarz Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Twój zespół liczy sobie 3 osoby, ale to Ty podejmujesz decyzje i dzielisz zadania. Czas start!

Siedząc w dyżurce i korzystając z chwili spokoju rozmawiasz ze swoim team’em o planach na wakacje. Nagle Twoje rozmyślania o leżaku na złocistej plaży nad oceanem przerywa telefon. Dzwoni Koordynator SOR, który informuje Cię, iż zaraz w Twoim gabinecie zjawi się pacjent z dusznością i bólem w klatce piersiowej trwającym ponad godzinę.

Masz chwilę na zastanowienie się co zrobić, co zbadać i na co zwrócić szczególna uwagę podczas zbierania wywiadu. Na szczęście schematy ABCDE i SAMPLE pomagające w pracy masz w jednym palcu.”

Warsztaty ABCDE są świetną okazją do rozpoczęcia przygody z symulacją medyczną! Podczas części praktycznej każdy z uczestników będzie miał możliwość do:

 • przećwiczenia i opanowania badania zgodnie ze schematem ABCDE;
 • zebrania wywiadu wg schematu SAMPLE;
 • przećwiczenia obsługi sprzętu medycznego będącego na wyposażeniu sali SOR;
 • czynnego udziału w 4 pełnych scenariuszach symulacyjnych, podczas których uczestnicy zostaną w sali sam na sam z „pacjentem”.

Symulacja medyczna ma wiele plusów, ale największym z nich jest bez wątpienia możliwość nauki na własnych błędach, bez ryzyka negatywnych konsekwencji. Jedyną konsekwencją udziału w symulacji jest nowa wiedza, jaka pozostaje na długo w pamięci!
Są to warsztaty podstawowe, w których należy wziąć udział przed przystąpieniem do warsztatów “Nagłe Zatrzymanie Krążenia” oraz “Stany nagłe w pediatrii”.

Warsztaty NZK – Koordynator – Jan Bednarkiewicz

„Jesteś lekarzem dyżurnym na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, nagle do Twojej dyżurki dzwoni zaniepokojona pielęgniarka z sali obserwacyjnej: <>

Po tym co usłyszałeś, zastygasz w chwilowym bezruchu, a przed oczami masz Jana Kowalskiego, którego badałeś przed 40 minutami i podejrzewałeś u niego OZW.

Bierzesz głęboki wdech i bez chwili zastanowienia biegniesz do sali obserwacyjnej, gdzie ratownik medyczny rozpoczął już uciskanie klatki piersiowej, a pielęgniarka przygotowuje właśnie defibrylator do analizy rytmu serca…”

Każdy z nas może znaleźć się w takiej sytuacji, dlatego też, aby wiedzieć co należy zrobić, trzeba się nieustannie szkolić i doskonalić swoje umiejętności praktyczne.

W tym właśnie celu zapraszamy Cię na warsztaty z NZK, podczas których nauczysz się:

 • obsługi sprzętu niezbędnego do prowadzenia RKO;
 • prowadzenia RKO w warunkach przedszpitalnych;
 • rozpoznawania rytmów do defibrylacji;
 • jak przełożyć „suchą” wiedzę książkową na działanie w praktyce!

Przed przystąpieniem do warsztatów z Nagłego Zatrzymania Krążenia należy najpierw wziąć udział w warsztatach “Badanie ABCDE”.

Stany nagłe w pediatrii – Koordynator – Natalia Siennicka

Uwielbiasz dzieci, masz z nimi świetny kontakt i marzysz o zostaniu pediatrą?
A może wręcz przeciwnie, nie wiesz jak rozmawiać z nieletnim pacjentem i jak uspokoić rodziców, a zbadanie dziecka Cię przeraża?

Warsztaty ze stanów nagłych w pediatrii są świetną okazją do:

 • ugruntowania wiedzy, jak postępować w najczęstszych stanach nagłych u dzieci takich jak gorączka, czy ból brzucha
 • przećwiczenia umiejętności miękkich, rozmowy z dzieckiem, z rodzicami, komunikacji z zespołem
 • powtórzenia odmienności anatomicznych u noworodków/dzieci oraz różnic w badaniu

Pracować będziemy na nowoczesnych symulatorach pediatrycznych, w 4-osobowych zespołach…

Przed przystąpieniem do warsztatów ze stanów nagłych w pediatrii należy najpierw wziąć udział w warsztatach “Badanie ABCDE”.

Podziel się
Logotypy unijne

Projekt „Centrum Symulacji Medycznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój

Copyright © 2021 UMED
Deklaracja dostępności