Studenckie Koło Naukowe Symulacji Medycznych

Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

Opiekun SKNdr n. o zdr. Maria Bartczak – Dyrektor Centrum Symulacji Medycznych, lek.med Mikołaj Wasilewski 

Przewodniczący SKN – Łukasz Sencerek – lukasz.sencerek@stud.umed.lodz.pl

Zastępca Przewodniczącego – Magdalena Olejnik

Grupa SKN Symulacji Medycznych na Facebook’uhttps://www.facebook.com/groups/symulacje.medyczne/

W ramach SKN prowadzone są następujące działania:
– spotkania tematyczne prowadzone w formie panelu dyskusyjnego;
– warsztaty oparte na symulacji wysokiej wierności, pozwalające studentowi stać się na chwilę lekarzem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego lub kierownikiem Zespołu Ratownictwa Medycznego;
– warsztaty i szkolenia z zakresu pierwszej pomocy dla licealistów oraz wycieczek odwiedzających Centrum Symulacji Medycznej w ramach promocji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Projekt filmowy Świadoma Symulacja – https://youtube.com/playlist?list=PLlSgwet4s3cr4lDcJtF1M3Jf7pH9sVP8l

Świadoma Symulacja powstała w odpowiedzi na ograniczenia związane z pandemią i brak możliwości realizacji dotychczasowych projektów warsztatowych. 

Nasz projekt zakłada prowadzenie instruktażu dotyczącego obsługi sprzętu medycznego jednakże chcieliśmy odejść od tradycyjnych form realizacji takich materiałów i nadać im ton bardziej fabularny dzięki czemu mamy nadzieję materiały są bardziej przystępne.

Projekt składa się z 3 sezonów:

Sezon 1 – Zespoły Ratownictwa Medycznego – 10 epizodów w których pokazaliśmy jak korzystać ze sprzętu używanego przez Zespoły Ratownictwa Medycznego 

Sezon 2 – Szpitalne Oddziały Ratunkowe – sezon planowany na przełom lipca oraz sierpnia 2021, w nadchodzących materiałach pokażemy obsługę kardiomonitorów z defibrylatorami, elektroterapię, respiratoroterapię i wiele więćej

Sezon 3 – w planach 🙂 

Warsztaty BLS – Warsztaty wstrzymane ze względu na sytuację epidemiologiczną

W każdym momencie naszego życia możemy znaleźć się w sytuacji, w której ktoś będzie potrzebować udzielenia pomocy medycznej. Z tego powodu warto ćwiczyć podstawowe czynności ratujące życie, ale również inne umiejętności medyczne, mogące przydać się nam w życiu codziennym. Dlatego też w ramach warsztatów z BLS realizujemy:
 – ćwiczenie algorytmu BLS z użyciem AED;
 – nauka prawidłowego prowadzenia wentylacji podczas RKO, za pomocą worka samorozprężalnego .
 – zapoznanie się z technikami zaopatrywania ran oraz zabezpieczania pacjentów urazowych.
Większość tego typu warsztatów realizujemy dla studentów rozpoczynających swoją przygodę na naszej uczelni  oraz dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy planują związać swoją przyszłość z medycyną. Każdy z tego typu warsztatów jest połączony ze zwiedzaniem Centrum Symulacji Medycznych.

Projekt “ALS dla studentów”, w ramach którego realizowane są warsztaty: 

“Badanie ABCDE”, “Nagłe Zatrzymanie Krążenia” oraz “Stany nagłe w pediatrii”.

Projekt tymczasowo wstrzymany ze względu na sytuację epidemiologiczną

 Warsztaty Badanie ABCDE Warsztaty wstrzymane ze względu na sytuację epidemiologiczną

„Gratulacje! Zaczynasz właśnie swój pierwszy dyżur jako lekarz Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Twój zespół liczy sobie 3 osoby, ale to Ty podejmujesz decyzje i dzielisz zadania. Czas start!

Siedząc w dyżurce i korzystając z chwili spokoju rozmawiasz ze swoim team’em o planach na wakacje. Nagle Twoje rozmyślania o leżaku na złocistej plaży nad oceanem przerywa telefon. Dzwoni Koordynator SOR, który informuje Cię, iż zaraz w Twoim gabinecie zjawi się pacjent z dusznością i bólem w klatce piersiowej trwającym ponad godzinę.

Masz chwilę na zastanowienie się co zrobić, co zbadać i na co zwrócić szczególna uwagę podczas zbierania wywiadu. Na szczęście schematy ABCDE i SAMPLE pomagające w pracy masz w jednym palcu.”

Warsztaty ABCDE są świetną okazją do rozpoczęcia przygody z symulacją medyczną! Podczas części praktycznej każdy z uczestników będzie miał możliwość do:

  • przećwiczenia i opanowania badania zgodnie ze schematem ABCDE;
  • zebrania wywiadu wg schematu SAMPLE;
  • przećwiczenia obsługi sprzętu medycznego będącego na wyposażeniu sali SOR;
  • czynnego udziału w 4 pełnych scenariuszach symulacyjnych, podczas których uczestnicy zostaną w sali sam na sam z „pacjentem”.

Symulacja medyczna ma wiele plusów, ale największym z nich jest bez wątpienia możliwość nauki na własnych błędach, bez ryzyka negatywnych konsekwencji. Jedyną konsekwencją udziału w symulacji jest nowa wiedza, jaka pozostaje na długo w pamięci!
Są to warsztaty podstawowe, w których należy wziąć udział przed przystąpieniem do warsztatów “Nagłe Zatrzymanie Krążenia” oraz “Stany nagłe w pediatrii”.

Warsztaty NZK Warsztaty wstrzymane ze względu na sytuację epidemiologiczną

„Jesteś lekarzem dyżurnym na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, nagle do Twojej dyżurki dzwoni zaniepokojona pielęgniarka z sali obserwacyjnej: <>

Po tym co usłyszałeś, zastygasz w chwilowym bezruchu, a przed oczami masz Jana Kowalskiego, którego badałeś przed 40 minutami i podejrzewałeś u niego OZW.

Bierzesz głęboki wdech i bez chwili zastanowienia biegniesz do sali obserwacyjnej, gdzie ratownik medyczny rozpoczął już uciskanie klatki piersiowej, a pielęgniarka przygotowuje właśnie defibrylator do analizy rytmu serca…”

Każdy z nas może znaleźć się w takiej sytuacji, dlatego też, aby wiedzieć co należy zrobić, trzeba się nieustannie szkolić i doskonalić swoje umiejętności praktyczne.

W tym właśnie celu zapraszamy Cię na warsztaty z NZK, podczas których nauczysz się:

  • obsługi sprzętu niezbędnego do prowadzenia RKO;
  • prowadzenia RKO w warunkach przedszpitalnych;
  • rozpoznawania rytmów do defibrylacji;
  • jak przełożyć „suchą” wiedzę książkową na działanie w praktyce!

Przed przystąpieniem do warsztatów z Nagłego Zatrzymania Krążenia należy najpierw wziąć udział w warsztatach “Badanie ABCDE”.

Stany nagłe w pediatrii Warsztaty wstrzymane ze względu na sytuację epidemiologiczną

Uwielbiasz dzieci, masz z nimi świetny kontakt i marzysz o zostaniu pediatrą?
A może wręcz przeciwnie, nie wiesz jak rozmawiać z nieletnim pacjentem i jak uspokoić rodziców, a zbadanie dziecka Cię przeraża?

Warsztaty ze stanów nagłych w pediatrii są świetną okazją do:

  • ugruntowania wiedzy, jak postępować w najczęstszych stanach nagłych u dzieci takich jak gorączka, czy ból brzucha
  • przećwiczenia umiejętności miękkich, rozmowy z dzieckiem, z rodzicami, komunikacji z zespołem
  • powtórzenia odmienności anatomicznych u noworodków/dzieci oraz różnic w badaniu

Pracować będziemy na nowoczesnych symulatorach pediatrycznych, w 4-osobowych zespołach…

Przed przystąpieniem do warsztatów ze stanów nagłych w pediatrii należy najpierw wziąć udział w warsztatach “Badanie ABCDE”.