Studenckie Koło Naukowe Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Medycyny Ratunkowej

SKN prowadzone przez Michała Świstaka, pod opieką prof. Waldemara Machały. W ramach koła prowadzone są wykłady, warsztaty dla studentów i stażystów.
Zapraszamy do uczestnictwa w organizowanych projektach.

Kontakt do przewodniczącego: Michał Świstak michal.swistak@stud.umed.lodz.pl

Media społecznościowe:

Link do elektronicznej listy rejestracyjnej na warsztaty pojawi się niebawem.

center

Sprzęt medyczny

Wiele z nas niedługo zakończy swoją przygodę ze studiami i będziemy odpowiedzialni za zdrowie naszych pacjentów.

Niezbędna będzie nam nie tylko zdobyta przez lata wiedza, ale też umiejętność wykorzystania sprzętu medycznego, którą nie wszyscy mieli okazje opanować.

Zapraszam na warsztaty wykorzystania sprzętu medycznego tych, którzy chcieliby nauczyć się lub przypomnieć sobie obsługę urządzeń niezbędnych w praktyce medycznej.

W części teoretyczno-praktycznej pod okiem instruktorów, spróbujecie swoich sił w obsłudze:
-respiratorów
-pomp infuzyjnych
– urządzenia do kompresji klatki piersiowej
-podbieraków, materaców próżniowych
-pasów biodrowych, opasek CAT i wielu innych.
W dalszej części będziecie pracować w zespołach, biorąc udział w symulacjach medycznych w najnowocześniejszym Centrum Symulacji Medycznych w Polsce. Sprawdzicie swoją wiedzę i nabyte podczas warsztatów umiejętności.

Działania zespołu resuscytacyjnego

W przypadku nagłego zatrzymania krążenia należy działać szybko – uciski, oddechy, wkłucia, badania, konsultacje…

Ale jak efektywnie uściskać?

Kiedy się wkłuć?

Jak rozpoznać rytm do defibrylacji, a kiedy jest ona wręcz zabroniona?

Co robić w kolejnych minutach tej dramatycznej sytuacji?

W książkach wszystko da się wyczytać. Obszerne wytyczne odpowiedzą na każde z tych pytań, ale to umiejętności praktyczne w naszym zawodzie są niezastąpione. Oferujemy wam zatem warsztaty, na których zapoznacie się z działaniem sprzętu i usystematyzujecie zdobytą już wcześniej wiedzę. Przećwiczycie niezbędne algorytmy podczas symulacji, możliwie najbardziej zbliżonych do prawdziwego życia. Jest tylko jedna różnica, tutaj możecie się pomylić bez konsekwencji…

Symulacje stanów nagłych u dorosłych

W karierze lekarza, ratownika czy pielęgniarki czasem w chwili ratowania życia ma się tylko jedną szansę na podjęcie właściwej decyzji… anafilaksja, obrzęk płuc, częstoskurcz?

Na warsztatach możemy przećwiczyć wiele scenariuszy z SOR-owego życia. Niepowtarzalna możliwość sprawdzenia się przed nadchodzącą praktyką, przećwiczenia algorytmów ERC i wykorzystanie najpopularniejszego sprzętu medycznego!

Do naszej dyspozycji na 12-nastym piętrze CKD w Centrum Symulacji Medycznych będą nowoczesne symulatory, które mogą  mówić, oddychać i mieć tętno!

Spróbujcie swoich sił, nie bójcie się wyzwań, pamiętajcie, że teraz jest czas na pytania i uczenie się na błędach.

Uratuj nasz symulator i zostań prawdziwym symulacyjnym bohaterem.

„Wiedza, tak jak powietrze, jest niezbędna do życia. I tak jak powietrza nikomu nie wolno jej odmawiać”. 

Alan Moore

Czy chcesz poznać tajemnice wentylacji i udrażniania dróg oddechowych?

To jedna z podstawowych umiejętności decydujących o życiu pacjenta. Pokażemy zarówno najprostsze metody, które możecie zastosować bez specjalistycznego sprzętu, aż po bardziej zaawansowane rurki ustno – gardłowe, czy też maski krtaniowe. Zapoznamy Was również z przyjacielem każdego anestezjologa – laryngoskopem. Po ukończeniu warsztatów szybko się polubicie, a cała procedura intubacji stanie się prostsza niż się Wam wydawało. Warsztaty będą podzielone na część teoretyczną i praktyczną, także nie musicie się obawiać skoku na głęboką wodę – wszystko wytłumaczymy od podstaw i przećwiczymy na naszych specjalnych trenażerach. Nauczymy Cię tyle ile trzeba, aby nie zapierać tchu w piersi.

USG E FAST, BLUE, RUSH, FATE, ED

Ultrasonografia jest coraz częściej wykorzystywana w anestezjologii i intensywnej terapii oraz medycynie ratunkowej. Metoda mało inwazyjna, a zarazem bardzo szybka do wykonania. Nasze warsztaty pozwolą na poznanie kilku protokołów, które umożliwiają sprawną ocenę stanu pacjentów w stanach zagrożenia życia. Pokażemy jak za pomocą małej głowicy określić obecność płynu u pacjenta po urazie, ocenić potencjalną przyczynę niewydolności oddechowej, krążeniowej, sprawdzić wolemię, zróżnicować przyczyny wstrząsu, przeprowadzić badanie echokardiograficzne.

Nasze warsztaty można opisać krótko i zwięźle co by nie zdradzić zbytnio szczegółów, a wzbudzić waszą ciekawość.

Anatomiczne struktury brzucha i klatki piersiowej obejrzymy u naszych idealnych modeli na nowoczesnych urządzeniach przenośnego USG, żeby później porównać je z patologicznymi przypadkami, które rozwiążemy na symulatorach USG.

Pół godziny na krótką prezentacje, na której przedstawiamy Wam jak zobrazować narządy i obsługiwać sprzęt, a później tylko ćwiczymy, ćwiczymy i ćwiczymy aby na koniec sprawdzić nowo zdobytą wiedzę w prawdziwych przypadkach klinicznych.

Tak będziemy się bawić przez cały rok!

Wkłucia obwodowe, odbarczanie odmy i tamponady, dostępy doszpikowe

Aichmofobia– irracjonalny strach przed ostrymi przedmiotami (najczęściej igłami). W zawodzie lekarza ten strach jest raczej związany z jedną myślą- „Czy w razie czego jestem w stanie odpowiednim zabiegiem uratować komuś życie?”

Na tych warsztatach pokażemy i przećwiczymy wykorzystanie „ostrego” sprzętu. Od codziennych wkłuć obwodowych, aż do odbarczania odmy, bądź tamponady. I oczywiście najważniejsze: jak nie stać się Śpiącą Królewną i nie zakłuć się przypadkowo. Na oddziale chorób zakaźnych jest mało królewiczów!

Podziel się
Logotypy unijne

Projekt „Centrum Symulacji Medycznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój

Copyright © 2021 UMED
Deklaracja dostępności